Tüplü Dalış Nedir | Tüplü Dalış Nasıl Yapılır | Nereden Başlamalısınız

Merhaba;

Bu sayfayı inceledikten sonra, tüplü dalış hakkında ihtiyacınız olacak tüm bilgilere sahip olacağınıza inanıyorum. Tüplü dalışın tanımından, nasıl başlayacağınıza, bir tüplü dalış kursu aşamalarından, dalış ekipmanlarına kadar tüm bilgilere hakim olacaksınız... 

 • Tüplü Dalış Nedir

Tüplü dalış, bilinen en temel tanımıyla, bir su altı aktivitesidir ve diğer dalış türlerinden ayrılan en farklı yanı, su altında nefes alabilmenizi sağlayan bağımsız bir hava kaynağı (dalış tüpü) ile yapılıyor olmasıdır. Bu sayede, indiğiniz derinliğe bağlı olarak, su altındaki hava ihtiyacınızı belirli bir süre karşılarsınız ve yüzeye çıkmak zorunda kalmadan su altını keşfetme fırsatınız olur. 

 

Jacques Yves Cousteau

Askeri amaçlı dalışlar, milattan önceki yıllarda, savaş amaçlı ve düşman gemilerinin halatlarını kesmek ya da gemilerin altlarında delikler açmak için yapılmış olsa da, bizim burada inceleyeceğimiz tüplü dalış türü, sportif dalış yani eğlence amaçlı dalıştır. 1926 yılında Fransız deniz subayı Yves Le Prieur'un ilk çelik dalış tüpü patentini alması ve 1943 yılında da ünlü Fransız okyanus bilimci ve deniz subayı Jacques Yves Cousteau'nun (Jak Kusto) da, bu tüpten hava soluyabilmek için dalış regülatörünü geliştirmesiyle, günümüz "sportif dalış" aktivitesinin de temelleri atılmış oldu.

 • Serbest Dalış Nedir

Serbest dalış ise tüplü dalıştan farklı olarak, kişinin tamamen kendi akciğer kapasitesine doldurduğu hava ile yapabildiği dalış türüdür. Burada dalıcı, su altında nefes alabileceği ekipmanlar (dalış tüpü, dalış regülatörü, denge yeleği) kullanmaz. Sadece temel dalış ekipmanları dediğimiz, maske, palet ve şnorkel kullanır. Su yüzeyindeyken akciğerlerine havayı doldurur, su altına dalar, nefesinin yettiği süre boyunca su altında kalıp sonra yüzeye çıkar. Genelde avcılık amaçlı yapılan bir aktivitedir.

Temel Serbest Dalış Ekipmanları
 
 • Tüplü Dalış Nasıl Yapılır - Dalışa Nasıl Başlamalısınız?

 

Donanımlı dalışa başlayabilmek için öncelikle yetkili bir eğitmenden dalış eğitimi almalısınız. Ülkemizde donanımlı dalış ile birlikte diğer tüm su altı faaliyetlerini düzenleme ve denetlemeye yetkili kurum "Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu - T.S.S.F." dur. Tüplü dalış eğitimi vermeye yetkili tüm eğitmenler, lisans detaylarıyla birlikte federasyonumuzun web sayfasında kayıtlıdır. Eğitmenin yetki belgesini nasıl sorgulayacağınızı kısa bir video ile aktarmaya çalıştım.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Logo

Dalış eğitiminizi kimden alacağınıza karar verdikten sonra, öncelikle bir "deneme dalışı" (tanıtım dalışı) yapmayı tercih edebilirsiniz. Tanıtım dalışı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Yönetmeliği'nde de açık olarak belirtildiği üzere, su altını ve donanımlı dalışı tanıtmak ve sevdirmek amacı ile, dalıcı belgesi olmayanlara ön bilgi (brifing) verilerek bir dalış kuruluşunda görevli dalış eğitmeninin birebir gözetiminde, gerekli güvenlik önlemlerini alarak 5 metre derinliği geçmemek koşulu ile yapılan dalışı ifade etmektedir.

 • Bir Dalış Kursu Hangi Aşamalardan Oluşur?

 • Dalış Kursuna Katılmak İçin Ön Koşullar

Dalış eğitimine başlamadan önce, karşılamanız gereken unsur;

 • 14 yaşınızı doldurmuş olmanız

 • Yüzme biliyor olmanız

 • Donanımlı dalış yapmanızda bir sakınca olmadığına dair sağlık beyan formunu imzalamanızdır.

Eğer 18 yaşından küçükseniz, kurs başvuru formu ve sağlık bildirim formunu velinizin de imzalamasını bekleriz.​

Sağlamanız gereken bu koşullarla ilgili bazı ek bilgiler vermem gerekirse;

Yaş şartınızla ilgili gereklilik tamamen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Talimatı'nda açık ve tartışmasız bir şekilde belirtilmiştir. Her ne kadar bu şart daha öncelerde 12 yaşa çekilmeye çalışılmış olsa ve TSSF-CMAS dışındaki diğer dalış eğitim sistemlerinde daha erken yaş için tüplü dalış kursları düzenleniyor olsa da, ülkemizde bu durum yasal değildir ve 14 yaşını doldurmamış tüm kişilerin her ne türde olursa olsun donanımlı dalış yapmaları yasaktır.

Yüzme bilme şartıyla ilgili de, istenen düzey, kişinin herhangi bir ekipman (palet, maske, şnorkel) olmaksızın, ayağının basmadığı yerde, başını suyun üstünde tutabilme becerisinin olmasıdır.

Tüplü dalış yapmanızda sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formu ise yine "TSSF Donanımlı Dalış Sağlık Bildirim Formu" olarak yer almaktadır ve dalış kursuna başlamadan önce imzalamanız istenir. 

TSSF-CMAS Logo
 
 • Tüplü Dalış Eğitimi Süreci

Dalış eğitimi süreciniz iki önemli aşamadan oluşacaktır. Bunlar;

 • Teorik Eğitim

Teorik eğitim, bir dalış kursunun önemli süreçlerindendir. Tüplü dalış hakkında şimdiye kadar doğru sandığınız yanlışları size gösterir. Su altının fizik fizyolojisi, basıncın vücudumuza etkileri, gereksiz yere korkulan "vurgun" kavramının tanımlarını size anlatırız ve donanımlı dalışla ilgili daha fazla farkındalık oluşturmanızı sağlarız. TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Kursu teorik ders notlarını bu linkte bulabilirsiniz.

 • Pratik Eğitim - Su Becerileri

Pratik eğitimde, su altında yapmanız gereken bazı beceriler öğrenirsiniz. Bu becerilerin tamamı, sizin su altında yaşayabileceğiniz muhtemel sorunları, yine su altında çözmenizi sağlayacak yetenekler kazandırır size. Örneğin maskenize su girdiğinde nasıl tahliye edeceğiniz ya da dalış eşinizle nasıl hava paylaşımı yapabileceğinizi, pratik eğitimler sırasında öğrenirsiniz.

Pratik eğitimleri, kıyı dalışlarıyla size öğretiriz. Önce, dalış esnasında yapacağımız becerileri kıyıda size anlatırız, becerinin nasıl yapılması gerektiğini belirtiriz. Sonra tüm dalış ekipmanlarımızı kuşanıp suya girip, bu becerileri gerçekleştiririz. Ortalama 4-5 kıyı dalışında tüm becerileri size aktarmış oluruz.

 

Becerileri olması gerektiği şekilde yapabildiğinizi eğitmeninize gösterdikten ve su altına hem fiziksel hem de mental olarak adaptasyon sağladıktan sonra, 18mt bitirme dalışınızı yaparız. Bu dalışı da tamamlamanızın ardından, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna kayıtlı Cmas 1 Yıldız Dalıcı diplomanızı ve dalış brövenizi almaya hak kazanırsınız.   

 
TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Diploması
TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Brövesi