• Fırat ÇELİK

CMAS Nedir - PADI Nedir - SSI Nedir

Merhaba;

Bu makalemde sizlere Türkiye'de ve dünyada genel kabul görmüş "scuba diving" tüplü dalış eğitim sistemlerinden bahsedeceğim. Öncelikle belirtmeliyim ki, Cmas - Padi - Ssi ya da diğer hangi "tüplü dalış kursu" sisteminden dalgıç kursu alırsanız alın unutmamalısınız ki dalış güvenliğiniz ve deneyiminiz tamamen size bağlı olarak gelişecektir. Yani tüplü dalış, tekrara ve sürekliliğe bağlı gelişen bir su altı sporudur. Dalış eğitiminizi aldıktan sonra, ne kadar çok dalış yaparsanız, o kadar çok gelişecek ve daha güvenli ve keyifli dalışlar yapabileceksiniz.


Peki dalış kariyerinize CMAS mı, PADI mi SSI mı olarak karar vereceksiniz, hangisi en iyisi, CMAS'ın açılımı nedir, PADI ilk ne zaman kuruldu ya da SSI eğitimleri nerelerde veriliyor?

Şimdi gelin bu tüplü dalış eğitimi sistemlerine biraz daha detaylı bakalım. Hangi tüplü dalış sisteminden dalış kursu almak istediğinize, bu yazımızdan sonra karar verin...

CMAS vs PADI vs SSI vs Others

 
Cmas - Eğitmen Fırat ÇELİK

CMAS Nedir?

CMAS'ın açılımı "Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu)" dur. 9, 10, 11 Ocak 1959 tarihinde, Monako'da kurulmuştur. Kurulma kararı, 28 Eylül 1958 tarihinde Brüksel'de bir araya gelen, Almanya, Belçika, Brezilya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Monako, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri delegeleri tarafından alınmıştır. Bu ülke federasyonlarının toplanma amacı, tüm dünyada geçerli olacak uluslararası bir su altı disiplini belirlemekti. Genel merkezi İtalya-Roma'dır ve kurucularının arasında, tüm dünyanın yakından tanıdığı ünlü Fransız okyanus bilimci ve deniz subayı "Jacques Cousteau" (Jak Kusto) da bulunmaktadır.


Fransız Ünlü Okyanus Bilimci ve Deniz Subayı Jacques Cousteau