• Fırat ÇELİK

CMAS Nedir - PADI Nedir - SSI Nedir

Merhaba;

Bu makalemde sizlere Türkiye'de ve dünyada genel kabul görmüş "scuba diving" tüplü dalış eğitim sistemlerinden bahsedeceğim. Öncelikle belirtmeliyim ki, Cmas - Padi - Ssi ya da diğer hangi "tüplü dalış kursu" sisteminden dalgıç kursu alırsanız alın unutmamalısınız ki dalış güvenliğiniz ve deneyiminiz tamamen size bağlı olarak gelişecektir. Yani tüplü dalış, tekrara ve sürekliliğe bağlı gelişen bir su altı sporudur. Dalış eğitiminizi aldıktan sonra, ne kadar çok dalış yaparsanız, o kadar çok gelişecek ve daha güvenli ve keyifli dalışlar yapabileceksiniz.


Peki dalış kariyerinize CMAS mı, PADI mi SSI mı olarak karar vereceksiniz, hangisi en iyisi, CMAS'ın açılımı nedir, PADI ilk ne zaman kuruldu ya da SSI eğitimleri nerelerde veriliyor?

Şimdi gelin bu tüplü dalış eğitimi sistemlerine biraz daha detaylı bakalım. Hangi tüplü dalış sisteminden dalış kursu almak istediğinize, bu yazımızdan sonra karar verin...

CMAS vs PADI vs SSI vs Others

 
Cmas - Eğitmen Fırat ÇELİK

CMAS Nedir?

CMAS'ın açılımı "Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu)" dur. 9, 10, 11 Ocak 1959 tarihinde, Monako'da kurulmuştur. Kurulma kararı, 28 Eylül 1958 tarihinde Brüksel'de bir araya gelen, Almanya, Belçika, Brezilya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Monako, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri delegeleri tarafından alınmıştır. Bu ülke federasyonlarının toplanma amacı, tüm dünyada geçerli olacak uluslararası bir su altı disiplini belirlemekti. Genel merkezi İtalya-Roma'dır ve kurucularının arasında, tüm dünyanın yakından tanıdığı ünlü Fransız okyanus bilimci ve deniz subayı "Jacques Cousteau" (Jak Kusto) da bulunmaktadır.


Fransız Ünlü Okyanus Bilimci ve Deniz Subayı Jacques Cousteau
Fransız Ünlü Okyanus Bilimci ve Deniz Subayı Jacques Cousteau

CMAS'ın bünyesinde üç ana komite bulunmaktadır. Bunlar, spor komitesi, teknik komite ve bilim komitesidir. Ayrıca CMAS, dünyadaki en eski dalış eğitim sistemidir ve kurs sonunda alacağınız belgeler, tüm dünya çapında geçerli olacaktır. Alacağınız CMAS dalış brövesi ve CMAS diplomasının, hangi kıta ve ülkelerde geçerli olacağının kapsamlı bir listesi, CMAS'ın resmi internet sayfasında yer almaktadır.


Ben bir CMAS eğitmeni olarak burada üzülerek belirtmek istiyorum ki özellikle de ülkemizde donanımlı dalışa başlamak isteyen kişilere, PADI ya da SSI eğitmeni olan arkadaşlarım, CMAS eğitim sisteminin sadece Türkiye'de geçerli olduğunu ve CMAS brövesiyle yurtdışında dalış yapamayacaklarını söylüyorlar. Ben bir ara bu konuyu o kadar kafama takmış ve o kadar üzülmüştüm ki, güvenebileceğim en doğru kaynak olan, CMAS'ın teknik ve bilim komitesi üyesi sayın Daniele Rosorani'ye mail ile durumu anlattım. Kendisinden bana gelen cevabı aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.


CMAS Merkez Komiteye Gönderdiğim E-Posta
CMAS Merkez Komiteye Gönderdiğim E-Posta

Cmas Merkezden Bana Gelen Cevap
Cmas Merkezden Bana Gelen Cevap

Buradan da anlaşılacağı üzere, CMAS dalış eğitim sistemi, tüm dünyada geçerli bir dalış eğitim sistemidir. CMAS ekosisteminde 5 kıtada bulunan 130 ülke federasyonlarının bir listesini bu linkte bulabilirsiniz...CMAS Türkiye olarak, ülkemizdeki su altı faaliyetlerini denetleyen ve yöneten kurum olan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) da, CMAS'a bağlı 5 kıtadaki 130 federasyondan birisidir. CMAS'ın ülkemizde uygulanan eğitim dizgesi şu şekildedir;

 • CMAS 1 yıldız dalıcı kursu

 • CMAS 2 yıldız dalıcı kursu

 • CMAS 3 yıldız dalıcı kursu

 • CMAS 1 yıldız eğitmen kursu

 • CMAS 2 yıldız eğitmen kursu

 • CMAS 3 yıldız eğitmen kursu

İzmir Seferihisar Dalış Merkezi'nde faaliyet gösteren bir dalış eğitmeni olarak ta, bünyemizde CMAS dalış eğitim sisteminin kurslarını veriyoruz. 1 yıldız dalıcı kursunun eğitim detaylarını öğrenmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu eğitimin sonunda alacağınız CMAS brövesi ve CMAS diplomanızın birer örnekleri de aşağıda yer almaktadır.


TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Brövesi
TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Brövesi

TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Diploması
TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Diploması
 

Cmas 1 Yıldız Dalıcı Kursu Su Becerilerimizden Bazıları

 
Mavi Dalış İzmir Kurs Eğitim Merkezi - Padi logo

PADI Nedir?

Açılımı "Professional Association of Diving Instructors" - "Profesyonel Dalış Eğitmenleri Birliği" olan kurum, John Cronin ve Ralph Erickson tarafından 1966 yılında Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde kurulmuştur. Dünya çapında 6.500'den fazla PADI eğitim merkezi ve 135.000'den fazla PADI eğitmeniyle hizmet verir ve şimdiye kadar 25 milyondan fazla dalıcıya sertifika vermiştir. En önemli vizyonel sloganları, "The Way the World Learns to Dive" - "Dünyanın dalışı öğrendiği sistem" dir. "Öğrenci merkezli eğitim" felsefesiyle yola çıkan PADI, servis merkezleri ve dağıtım noktalarıyla, uluslararası alanda faaliyet gösteren özel bir şirkettir. Eğitim dokümanları 26 farklı dile çevrilen PADI sistemi eğitmenleri, ticari faaliyetleri açısından sorgulanmazlar. Sadece, eğitim standartlarına uygunluk ve öğrenci memnuniyeti açılarından, PADI merkeze karşı sorumludurlar.

PADI kurslarına göz atacak olursak;


 • Open Water Diver

 • Scuba Diver

 • Advanced Open Water Diver

 • Rescue Diver

 • Master Scuba Diver

 • Adaptive Support Diver

 • Advanced Rebreather Diver

 • Dive Master

 • Assistant Instructor

 • Open Water Scuba Instructor

 • Specialty Instructor