• Fırat ÇELİK

Scuba Diving Nedir | Scuba Ne Demek | Scuba Dalış Nasıl Yapılır

Bu içerikte "Scuba Diving" ile ilgili tüm bilgileri size aktarabilmeyi umuyorum.

"Scuba Diving Nedir", "Scuba Ne Demek" ve "Scuba Dalış Nasıl Yapılır" gibi sorularınızın yanıtlarını bu makalede bulabileceksiniz.

 

Scuba Diving Nedir?

İki Genç İnsan Scuba Diving Yapmaya Gidiyor

Scuba Diving bir dalış türüdür. Scuba kelimesinin açılımı "Self-Contained Underwater Breathing Apparatus" yani "Kendi Kendine Yetebilen Sualtı Soluma Ekipmanları" şeklindedir. Scuba'nın tanımındaki "Kendi Kendine Yetebilen" ifadesi, su altında, başka bir ekipmana ihtiyaç duymaksızın, bağımsız bir şekilde hareket edebilmeniz anlamına gelir. Elbette su altında, yüzeyden bağımsız bir şekilde nefes alabilmeniz için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Bu ekipmanlara genel olarak "Scuba Diving Ekipmanları" denir. "Scuba Diving Ne Demek" öğrendiğimize göre, artık daha detaylı bilgiler edinebiliriz.

 
Vintage Scuba Diver

"Scuba Diving" Tarihçesi

"Scuba Diving" in tarihçesine kısaca değinmemiz gerekirse, ilk olarak 20. Yüzyılın (1900 ile 2000'li yıllar) başlarında, "Scuba Diving" için temel oluşturulacak iki ana yöntem keşfedildi. Bunlardan bir tanesi "yüzeyden beslemeli", yani dalgıca hava sağlanmasının, yüzeyden ya da tekneden yapıldığı, diğeri ise, "kapalı devre" yani, herhangi bir yere bağımlı olmayan ve dalgıcın soluduğu havanın içindeki karbondioksiti filtreleyerek tekrar solunabilir hale getirip sisteme geri veren sistemlerdi. Kapalı devre sistemi "Scuba Diving" için daha kullanılabilirdi çünkü daha ekonomik, taşınabilir ve en önemlisi de bağımsızdı. 1930'lu yıllarda ve özellikle de 2. Dünya Savaşı sıralarında, İngiliz'ler, Alman'lar ve İtalyan'lar, "Kurbağa Adam" denilen kişileri savaşta kullanabilmek için, bir çok "Scuba Diving Ekipmanı" geliştirdiler. Sonraki birçok geliştirme aşamalarına rağmen, tüplü dalışın gelişimine en önemli katkı, 1945 yılında patendi alınan ve ünlü Fransız denizci "Jacques-Yves Cousteau" tarafından geliştirilip, "Aqua Lung" adı verilen açık-devre SCUBA sistemi tarafından yapıldı. Kaptan Cousteau (Kusto), aynı zamanda ticari olarak kullanabilmek için "Aqua-Lung" markasını tescil ettirmiştir. Kaydedilen bu gelişmelerle birlikte, "Jacques-Yves Cousteau" ve "Aqua-Lung" markası, özellikle de "Recreational Diving" yani "Eğlence Amaçlı Sportif Dalış" alanında çok önemli yere sahiptirler.

 

Ülkemizde "Scuba Diving"

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Logo


Ülkemizde "Scuba Diving" yani donanımlı dalışın tüm faaliyetleri, TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) tarafından yürütülmekte ve denetlenmektedir. İlk olarak 1980 yılında kurulan federasyonumuz, kurulduktan bir yıl sonra, uluslararası platformda faaliyetleri için "CMAS" ("World Confederation of Underwater Activities" - "Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu") ile üyeliğini gerçekleştirmiştir. Bu sayede ülkemizde tüm "Scuba Diving" aktiviteleri, Scuba eğitmenleri, dalıcılar ve dalış merkezleri, TSSF tarafından CMAS standartları ve disiplinine göre denetlenmektedir. Makalemde bazı yerlerde "Scuba Diving" yerine "Donanımlı Dalış" kavramını kullandığımı farketmişsinizdir. Bunun sebebi aslında ülkemizde "Scuba Diving" ile ilgili tüm faaliyetlerin federasyonumuzca, "Donanımlı Dalış" adı altında yürütülmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, ülkemizde "Donanımlı Dalış" ile ilgili standartlar, yetkinlikler ve denetleme faaliyetleri, 10.09.2008 tarih ve 26993 sayılı "Donanımlı Dalış Yönetmeliği" ile sağlanmaktadır. TSSF de aynı zamanda ek olarak kendi "Donanımlı Dalış Talimatı" nı yayınlamış ve yönetmeliğe ek olarak önemli bazı maddeleri de bu kapsamda düzenlemiştir.

 

Scuba Dalış Nasıl Yapılır

Scuba dalış yapabilmek için öncelikle, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş bir Scuba Eğitmeni'nden eğitim almalısınız. Yetkili eğitmenler, federasyonun web sayfasında, "Dalıcı-Cankurtaran Sorgulama" bölümünde yer almaktadır.

TSSF-CMAS Bir Yıldız Dalıcı

Eğitmeninizle görüştükten sonra, bir Scuba kursuna başlayabilmek için bazı ön koşullar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yüzme bilmek

  • 14 yaşını doldurmuş olmak

  • Donanımlı Dalış yapmanızda sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formunu imzalamaktır.

Eğitime başladığınızda, kursun iki önemli aşamasından geçeceksiniz. Teorik eğitim ve pratik (su becerileri) eğitimi. Scuba Teorik Eğitim konuları ve Scuba Pratik Becerileri esnasında göreceğiniz konular için, ilgili linklere göz atabilirsiniz.

Kursu tamamladığınızda Scuba kariyerinize 1 Yıldız Dalıcı olarak başlamış olacaksınız ve eğitmeninizin size verdiği lisans sayesinde, 18 mt derinliğe kadar "Scuba Dalışı" yapabilecek seviyeye geleceksiniz.

TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Brövesi
Scuba Diving Brövesi
TSSF-CMAS 1 Yıldız Dalıcı Diploması
Scuba Diving Diploması
 

Scuba Diving Kursları

Scuba kursları genel olarak deneyim seviyelerine göre ayrılmaktadır ve birbirini izleyen bir sistematikte eğitimler gerçekleştirilir. Scuba eğitimlerinde asıl önemli olan seviyeniz değil, dalış sayınız ve dalış aktivitesini ne kadar sık yaptığınızdır.

Scuba eğitim dizgesi ise şu seviyelerden oluşmaktadır.

Cmas 1 Yıldız Scuba Diver

Cmas 1 Yıldız Dalıcı

Bu kişi, Scuba'ya ilk kez başlamış, temel anlamda Scuba ekipmanlarını kurmayı, bunları doğru olarak kuşanabilip çıkarabilmeyi bilen ve yanında en az bir "3 Yıldız Scuba Diver" ile birlikte, en çok 18 mt. dalışları yapabilen kişidir. Bu seviye, Scuba'nın başlangıç seviyesidir diyebiliriz. Gece dalışı yapamaz.



Cmas 2 Yıldız Scuba Diver

Cmas 2 Yıldız Dalıcı

Önceden 1 Yıldız brövesini almış ve en az yirmi tane tecrübe dalışı yapmış olan bu kişi, eğer isterse, dalış kariyerine 2 Yıldız kursuyla devam edebilir. Bu kursu tamamlayan kişi, açık deniz dalış deneyimi olan kişi olarak kabul edilir. En çok 30 mt. derinliğe kadar dalışlar yapabilir ve gece dalışı yapabilir. Ayrıca temel ilk yardım becerilerini de öğrenmiştir.


Cmas 3 Yıldız Scuba Diver

Cmas 3 Yıldız Dalıcı

Öğrencilerime her zaman söylediğim gibi, Cmas 2 Yıldız eğitiminizden sonra dalış kariyerinde bence bir yol ayrımına gelinir. Eğer Scuba'ya sadece eğlence ve bir sportif faaliyet olarak devam edecekseniz, 2 Yıldız seviyesi sizin için yeterli olacaktır. Kendinize