• ÇİĞDEM ÖZDEMİR

Dünya Dalgıçlar Günü - Happy Cousteau Day


''From birth, man carries the weight of gravity on his shoulders. He is bolted to earth. But man has only to sink beneath the surface and he is free.'' -''Doğduğumuz andan itibaren yerçekimini omuzlarımızda taşırız ve Dünya'ya çivileniriz. Ancak sadece yeryüzünün altına battığımızda özgür hissederiz.'' Jacques-Yves Cousteau

11 Haziran; Dünya Dalgıçlar Günü olarak kabul edilmiş ve uzun zamandır bu şekilde kutlanmaya devam etmektedir.

Bu tarihi özel kılan, günümüz SCUBA (Self-Contained Underwater Breathing Apparatus: Kendinden Yeterli Sualtı Solunum Aygıtı)'sına öncülük eden Fransız Deniz Subayı Jacques-Yves Cousteau yani Kaptan Cousteau'nun doğduğu tarih olmasıdır.

Aletli dalış denildiği zaman akla ilk gelen isim hep Kaptan Cousteau olmuştur. Gerek askeri kimliği, gerek yazarlığı, gerekse film yönetmenliği hatta mühendislik zekasıyla SCUBA'ya kattığı şeylerin yanı sıra okyanus bilimini tanıtma ve insanların su altı koruma ve bilinçlendirilmesinde önemli rol oynamıştır.

Bu katkılarından dolayı Dünya Dalgıçlar Günü'nün önemini anlatmadan önce kendisinin azim, başarı ve sabırla geçen harika hayat hikayesinden bahsetmezsek olmaz...

11 Haziran 1910 yılında Fransa'da doğmuştur. Daha 4 yaşındayken yüzmeyi öğrenen Cousteau yaşadığı bölgedeki koyları gezerek içindeki deniz tutkusunu keşfetti.

İçindeki mühendislik ve sanatsal bakış açısı ile sürekli yeni şeyler keşfetmeye ve üretmeye odaklanan Cousteau denizden asla kopmadı ve bu özelliği onu ileride "Okyanus Uzmanı" yapacaktı.

Ailesiyle 11 yaşlarında Amerika'ya ziyarete gittiğinde amatör olarak dalış yapma fırsatı buldu ve bu onu çok etkiledi. Film çekmeye oldukça meraklıydı ve 13 yaşında kendine ait kamerasıyla film çekmeye başladı. Mühendis zekası her zaman onun en önemli yeteneklerinden biri oldu ve ilk filmini çektiği bu kamerayı açıp çalışma prensibini öğrendi ve hala bu yıllar içinde ilk pille çalışan arabasını kendi icat etti. Bu merak ve yeteneği ile şuan günümüzde kullandığımız donanımlı dalış ekipmanlarının temelini atacaktı.