• Fırat ÇELİK

Scuba Diving - Nedir | Scuba Ne Demek | Tarihçesi

En son güncellendiği tarih: 18 Eki 2020

Merhaba. Bu yazımda sizlere "Scuba Diving" ya da bazı diğer eş anlamları olan "tüplü dalış", "donanımlı dalış" ile ilgili bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Eğer yanıtlayamadığım sorularınız ya da eksik bıraktığım bilgiler varsa, benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin lütfen.

Öncelikle "Scuba Diving" kavramının açılımıyla başlamak istiyorum. "Scuba Diving" "Self-Contained Underwater Breathing Apparatus" yani "Kendi kendine yetebilen su altı soluma aparatı" nın kısaltılmış halidir. Burada, "kendi kendine yetebilen" ibaresinden kasıt, bağımsız, yani su altında, herhangi bir yere bağımlı olmadan, serbest hareketiniz kısıtlanmadan nefes almanızı sağlayabilmesidir.

"Scuba Diving" Tarihçesi

"Scuba Diving" in tarihçesine kısaca değinmemiz gerekirse de, aslında, su altında kullanılacak ekipmanların geliştirilmesi, ortaya çıkmasıyla yakından ilgilidir. 20. Yüzyılın (1900 ile 2000'li yıllar) başlarında, "Scuba Diving" için temel oluşturulacak iki ana yöntem keşfedildi. Bunlardan bir tanesi "yüzeyden beslemeli", yani dalgıca hava sağlanmasının, yüzeyden ya da tekneden yapıldığı, diğeri ise, "kapalı devre" yani, herhangi bir yere bağımlı olmayan ve dalgıcın soluduğu havanın içindeki karbondioksidi filtreleyerek tekrar solunabilir hale getirip sisteme geri veren sistemlerdi. Kapalı devre sistemi "Scuba Diving" için daha kullanılabilirdi çünkü daha ekonomik, taşınabilir ve en önemlisi de bağımsızdı. 1930'lu yıllarda ve özellikle de 2. Dünya Savaşı sıralarında, İngiliz'ler, Alman'lar ve İtalyan'lar, "kurbağa adam" denilen kişileri savaşta kullanabilmek için, bir çok "Scuba Diving" ekipmanı geliştirdiler. Sonraki birçok geliştirme aşamalarına rağmen, "tüplü dalış" ın gelişimine en önemli katkı, 1945 yılında patendi alınan ve ünlü Fransız denizci "Jacques-Yves Cousteau" tarafından geliştirilip, "Aqua Lung" adı verilen açık-devre S.C.U.B.A. sistemi tarafından yapıldı. Kaptan Cousteau (Kusto), aynı zamanda ticari olarak kullanabilmek için "Aqua-Lung" markasını tescil ettirmiştir. Kaydedilen bu gelişmelerle birlikte, "Jacques-Yves Cousteau" ve "Aqua-Lung" markası, özellikle de "recreational diving" yani eğlence amaçlı sportif dalış alanında çok önemli yere sahiptirler.

"Jacques-Yves Cousteau" aynı zamanda, 1959'da Monako'da temelleri atılan ve dünyanın ilk su altı otorite ve standartlarını belirleme amacındaki konfederasyonu olan "CMAS" ("World Confederation of Underwater Activities" - "Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu") için de, kurucu üye ünvanını taşımaktadır. Fransız denizci "Jacques-Yves Cousteau" tarafından kurulan ve dünyada ilk su altı aktivitelerini düzenleme ve denetleme yetkisine sahip CMAS'ın, bugün 5 kıtada ve 130'dan fazla ülkede alt federasyonları bulunmakta ve tüm dünyada, aynı standartlara sahip donanımlı dalış eğitmenleriyle birlikte her yıl, binlerce yeni dalıcı yetiştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Ülkemizde "Scuba Diving"

Ülkemizde "Scuba Diving" yani donanımlı dalışın tüm faaliyetleri, TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) tarafından yürütülmektedir. İlk olarak 1980 yılında kurulan federasyon, kurulduktan bir yıl sonra, uluslararası platformda faaliyetleri için "CMAS" ("World Confederation of Underwater Activities" - "Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu") ile üyeliğini gerçekleştirmiştir. Bu sayede ülkemizde tüm "donanımlı dalış" aktiviteleri, eğitmenler, dalıcılar ve dalış merkezleri, TSSF tarafından CMAS standartları ve disiplinine göre denetlenmektedir. Makalemde bazı yerlerde "scuba diving" yerine "donanımlı dalış" kavramını kullandığımı farketmişsinizdir. Bunun sebebi aslında ülkemizde "tüplü dalış" ile ilgili tüm faaliyetlerin, "donanımlı dalış" adı altında yürütülmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, ülkemizde "donanımlı dalış" ile ilgili standartlar, yetkinlikler ve denetleme faaliyetleri, 10.09.2008 tarih ve 26993 sayılı "Donanımlı Dalış Yönetmeliği" ile sağlanmaktadır. TSSF de aynı zamanda ek olarak kendi "Donanımlı Dalış Talimatı" nı yayınlamış ve yönetmeliğe ek olarak önemli bazı maddeleri de bu kapsamda düzenlemiştir.

Bir Dalış Kursu Sürecinde Sizden Beklenecek Su Altı Becerileri

"Scuba Diving" - "Donanımlı Dalış" Kursları

Bir tüplü dalış kursuna katılmadan önce karar vermeniz gereken ilk şey, hangi dalış sistemiyle sürece başlayacağınızdır. Ancak şunu önemle belirtmeliyim ki, "tüplü dalış" tamamen deneyime dayalıdır. Yani kurs sürecinin ardından, düzenli yapacağınız dalışlar, sizin öz güven kazanmanızı ve su altında daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Sonraki aşama, belki bir deneme dalışı - discovery dalışı yapmanız olabilir. Unutmamalısınız ki, bu dalış ta kesinlikle birebir olarak ve bir dalış eğitmeni ya da tanıtım dalışı uzmanıyla yapılmalıdır. Suya girmeden önce size dalış yaptıracak kişinin lisans kartını göstermesini isteyebilir ya da federasyonun "dalıcı-cankurtaran sorgulama" sayfasından kişinin ad-soyad bilgisiyle yetkinliğini sorgulayabilirsiniz. Lütfen unutmayın, kendisine "hoca" denilen her kişi, federasyonun yetkili eğitmeni değildir. Donanımlı dalış aktivitelerinin yapılacağı her dalış merkezi ve bu merkezlerde görevli her dalış eğitmeni, mutlaka TSSF web sayfasında kayıtlı olmak zorundadır.

Deneme dalışının ardından, kurs sürecine başlayabilirsiniz. Yapılması gerekenler konusunda dalış eğitmeniniz sizi yönlendirecektir. Ancak elbette bu kişinin de yine federasyonda kayıtlı, yetkili bir eğitmen olması gerekir. Kurs süresince önce teorik sonra da pratik (su becerileri) eğitimler alacaksınız ve dalıcı lisansınızı aldıktan sonra dünyanın %71'ini kaplayan su altını keşfetme şansına sahip olacaksınız. Şimdiden keyifli ve güvenli dalışlar dilerim.


674 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör