Tüplü Dalışa (Scuba Diving) Nasıl Başlamalısınız?

Merhaba;

Bu yazımızda sizlere, "Tüplü dalışa (Scuba Diving) nasıl başlayabilirim", "Tüplü dalış nasıl yapılır" "Bir dalış kursunun aşamaları nelerdir" gibi sorular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1) Öncelikle bir "deneme dalışı" ya da diğer bir adıyla "tanıtım dalışı" yapmayı isteyebilirsiniz. Bu seçenek isteğe bağlıdır ve birebir "dalış eğitmeni-scuba diving instructor" ya da "tanıtım dalışı uzmanı" eşliğinde, maksimum 5 metre derinliğe kadar yapılabilir. Bu derinlik, ülkemizde yürürlükte olan ve "dalış kursu-dalış eğitimi" veren tüm eğitmenlerin ve "dalış merkezlerinin" uyması gereken "Donanımlı Dalış Yönetmeliğinde" net olarak belirtilmiştir. Hemen "örnek bir deneme dalışı" izleyebilirsiniz.

2) Tüplü dalışa (Scuba Diving) devam etmek isterseniz, "Cmas 1 yıldız dalıcı kursu" için ortalama beş gününüzü ayırmalısınız. Kursun iki önemli aşaması bulunmaktadır. Teorik eğitim ve pratik eğitim.

İlk olarak teorik eğitimle başlarız ve ortalama iki ya da üç gün sürecek bazı ders anlatımları yaparız. Anlatılan bu derslerde, tüplü dalışla (Scuba Diving) ilgili önemli bir takım kavramsal konular işleriz. Profesyonel bir dalıcı olma yolunda bu dersler size yol gösterici olacaktır ve çok önemlidir. Teorik ders anlatımları sonunda, bir sınav yaparız.

3) Teorik sınavdan en az 70 puan almanızın ardından, pratik (su) becerilerimize geçiyoruz. Bu becerilerimizi dalış merkezimizde yapıyoruz. Toplamda beş dalış yapılmaktadır. Bunlardan ilk dördü kıyı dalışıdır ve beceri amaçlıdır. Bu dalışlarda, su altında sizin güvenliğinizi ve konforunuzu sağlayacak bazı beceriler öğretiriz. Ardından beşinci ve son dalışımızı en çok onsekiz metre olacak şekilde açık deniz dalışı olarak planlarız. Bu dalışınızı da tamamlamanızın ardından, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'na kayıtlı "1 yıldız dalıcı" ünvanına hak kazanırsınız.

4) Dalıcı diplomanızı ve brövenizi almak sizi gururlandıracaktır. Böylelikle herhangi bir dalış merkezinde, yanınızda en az bir "üç yıldız dalıcı" ya da bir "dalış eğitmeni-scuba diving instructor" eşliğinde 18 mt'ye kadar tüplü dalış (Scuba Diving) yapabilirsiniz.

Artık hazırsınız, su altı dünyasına hoşgeldiniz :)

Dalış Kursu Sonunda Alacağınız Belgeleri Aşağıda Bulabilirsiniz...

cmas-bir-yildiz-dalici-diplomasi.jpg
cmas-bir-yildiz-dalici-brovesi.jpg

1/8
Cmas 1 yıldız dalıcı brövesi