Fırat ÇELİK - Tüplü Dalış Eğitmeni - Karaburun (Mimas)

İzmir şehir merkezine 100 km, Çeşme'ye ise 46 km uzaklıkta olan yarımada, dalış noktaları olarak her seviyeden dalıcıya hitap edebilecek sualtı canlılığına ve yapısına sahiptir. İlk tanıtım dalışınızı yaptıktan sonra, uzman dalıcı kariyeriniz boyunca, aşağıda detayları verilen birçok noktada dalış yapmış olmanın heyecanını ve keyfini yaşamış olacaksınız... 

Fener Burnu

Dilerseniz yürüyerek kıyıdan giriş yapabileceğiniz, dilerseniz de botla gidebileceğiniz bir bölgedir. Korunaklı yapısı itibariyle temiz bir dip alanına sahiptir. 5 metreden 35 metreye kadar uzanan derinliği sayesinde bir çok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Küçükada

Etrafında bir çok farklı dalış noktasını barındıran bu ada, "uzman dalıcı" kategorisindeki tüm dalgıçlara hitap etmektedir. Çevresinde deniz yıldızı ve anforalar bulunur. Ayrıca dalış turizmi için yapay resif amacıyla batırılan yılların emektarı "9 Eylül Vapuru" da bu bölgededir.  

Büyükada

Küçükada'ya nazaran daha farklı dip yapısı ve canlılığıyla, Büyükada tüm uzman dalıcıların uğrak noktasıdır. Etrafında birçok farklı parkuru barındırır. Özellikle de İrem-Mete parkuru, "duvar dalışı" diye adlandırılan dikine dalış şeklinin en iyi gerçekleştirilebileceği yerlerden bir tanesidir. Karaburun'la özdeşleşen mürenler ve fok yuvaları bu bölgede bulunur. Adanın açık denize bakması sebebiyle bir çok sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi de yunus balıklarının ara ara bu adanın çok yakınlarına gelmesidir. Çıplak gözle görülebilecek kadar yakına gelirler. Ayrıca "yapay resif oluşturma" projesi çerçevesinde meşhur "Alaybey Vapuru" da bu ada açıklarında batırılmıştır.